Aktualności 

 

Oszustwo nigeryjskie lub Nigeryjski szwindel

 

 

 

(inaczej - afrykański szwindel, z ang. Nigerian scam, 419 scam – od artykułu w kodeksie karnym Nigerii, dotyczącego tego przestępstwa),

 

 

 

proceder przestępczy – oszustwo, najczęściej zapoczątkowane kontaktem poprzez wykorzystanie poczty elektronicznej, portali randkowych oraz wszelkiego rodzaju mass mediów polegający na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną, której fabuła oparta jest na fikcyjnym transferze dużej kwoty pieniędzy.

 

 

Są to wygórowane kwoty na specjalistyczne leczenia, paczki z fikcyjnymi pieniędzmi, które ofiara ma odebrać i pobrać z nich "swoją część" (najczęściej oszust informuje, iż w momecie pobrania paczki 50 % zawartości należy do osoby pokrzywdzonej w całym procederze).

 

 

W rzeczywistości całość dokumentacji jest odpowiednio spreparowana aby wzbudzić zaufanie, przekonać do niekorzystnego rozporządzenia mieniem co reguluje następujący artykuł prawny :

 

 

art. 286 § 1 Kodeksu karnego:

 

 „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania (…).”

 

 

Osoby te pochodzą najczęściej z Nigerii bądź krajów afrykańskich (stąd nazwa popularnego oszustwa) jednak coraz częściej spotykamy osoby, które mają do czynienia z mieszkańcami kontynentu Europejskiego - Hiszpania, Wielka Brytania, Holandiia i inne.

 

 

Najbardziej problematyczne w takiej sprawie jest odzyskanie przekazanych wcześniej pieniędzy. Oszuści informują o tym, że przelew ma zostać zrealizowany na zagraniczne konta oraz portfele kryptowalut, co utrudnia namierzenie sprawcy i w znacznym stopniu komplikuję sprawę.

 

 

 

Aby bardziej przybliżyć Państwu przykładową sytuację, za zgodą osoby, która skorzystała już z naszych usług dotyczących pomocy w walce z tego typu procederem udostępniamy przebieg sytuacji, który doprowadził do utraty sporej sumy środków. Osoba zarejestrowała się na portalu randkowym, na którym poznała mężczyznę (rzekomo pracował na morzu jako żeglarz).

 

 

 

Po wielu miesiącach opowieści o swojej pracy, zainteresowaniach i życiu prywatnym. Oszust doprowadził do mylnej intepretacji jego osoby. W oczach osoby zmanipulowanej sprawiał wrażenie osoby ciepłej, rodzinnej, uczciwej, mającej dobre zamiary.

 

 

Pewnego dnia poprosił o wyświadczenie przysługi, która miała polegać na odebraniu paczki zza granicy.

 

 

Z racji na wykonywany przez niego zawód było to niemożliwe - poinformował ofiarę, iż w paczce znajduje się ogromna ilość pieniędzy, bagatela 2 miliony dolarów, która przepadnie w momencie zignorowania jego błagania o pomoc i zniszczy jego życie.

 

 

Po czasie okazało się, że odebranie paczki wiąże się z koniecznością opłaty za cło i podatek - przy użyciu spreparowanych dokumentacji w dalszym ciągu manipulował ofiarą w taki sposób aby zbić jej obiekcje dotyczące podejrzliwej sytuacji i pozostać w dalszym ciągu osobą wiarygodną, godną zaufania.

 

 

Po dokonaniu zapłaty na rzecz oszusta, ofiara w dalszym ciągu spotykała się z problemami dotyczącymi odbioru (ciągłe opłaty kurierskie, problemy z dostarczeniem przesyłki pod wskazane miejsce).

 

 

Kiedy oszukana osoba zoorientowała się o co tak naprawdę chodzi w całym procederze i uświadomiła sobie, iż zdjęcia osoby, dokumentacja oraz wszelkie zapewnienia to fikcja - było już za późno.

 

 

 

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich padł ofiarą oszustwa charakteryzującego się podobnym schematem skontaktuj się z nami. Szybka i zdecydowana reakcja zwiększa szanse na odzyskanie straconych środków i ustalenie sprawcy.

 

 

 

Oszustwa matrymonialne i nasze doświadczenia w pomocy ich ofiarom.
05 lutego 2020
04 sierpnia 2020
Zostałem oszukany przez brokera giełdowego Wielu z Państwa poszukuje często dodatkowego zarobku w postaci
05 lutego 2020
  Oszustwo nigeryjskie lub Nigeryjski szwindel (inaczej - afrykański szwindel, z ang. Nigerian scam, 419

Bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas priorytetem.

Klknij w celu połączenia z naszym specjalistą.

Pomagamy wypowiedzieć umowę i zabezpiecz dane osobowe usuwając konto premium.

Copyright 2019 © Anty Portal

www.anty-portal.pl

 

 

portal randkowy straszy windykacją listy z niemiec

Dbamy o Twoją dyskrecję

złodzieje okradają ludzi płatne subskrypcje i abonamenty premium

Błyskawiczna pomoc prawna!

Anty-Portal

ul. Stefana Okrzei 64/3

25-526, Kielce
NIP: 9592024363

REGON: 383497950
 

Nasz rachunek bankowy:
16 1140 2004 0000 3302 7884 5246

zabezpiecz się przed komornikiem

Napisz poprzez formularz kontaktowy - oddzwonimy!

Cennik i regulamin be2 oraz cdate i academic singles pomoc
Skuteczna pomoc prawna, zaufaj naszym specjalistom.

Formularz Kontaktowy

Be2 jak usunąć konto
Be2 jak usunąć konto